Naopak nízkosacharidová dieta může cukrovku 2. typu snadno zlepšit

Asa Helps Online Gambling Evaluation Following Pulled 22bet Advertisements
August 30, 2023
SLOT777 – Kumpulan Daftar Flatform Slot Deposit Via Harta Tanpa Potongan Online Terpercaya 2023
August 31, 2023

Naopak nízkosacharidová dieta může cukrovku 2. typu snadno zlepšit

Jste multidimenzionální člověk a vaše strava a životní styl by tomu měly odpovídat!

Pokud toužíte po změně zdravějšího životního stylu, pravděpodobně jste již slyšeli o nízkotučné a nízkosacharidové dietě. Obě diety mohou být účinné při hubnutí, a přestože mají mnoho podobností a výhod, dodržování diet samotných se od sebe může velmi lišit. Obě diety mají svá pro a proti, proto je důležité zvážit, který typ diety nejlépe vyhovuje vašemu osobnímu životnímu stylu a cílům.

Klíčové věci:

 • Zatímco obě diety jedí převážně zdravé bílkoviny, ovoce a zeleninu, nízkosacharidové se vyhýbají chlebu a obilovinám, zatímco nízkotučné ořechy a oleje.
 • Je sporné, zda je Keto dieta bezpečná pro osoby s prediabetem nebo diabetem 2. typu kvůli inzulínu, který se může během omezení měnit.
 • Nízkosacharidové a nízkotučné diety sdílejí mnoho stejných výhod, ale existuje několik rozdílů v tom, že jedna může být účinná, zatímco druhá dosud nezaznamenala významné výsledky. alkotox official

Nízkotučné diety

Nízkotučné diety jsou často široce obhajovány lékaři pro jejich zdravotní přínosy, především se zaměřují na ty, kteří mají kardiovaskulární problémy. I přes to, že jsou pro tělo nezbytné, je však důležité konzumovat tuky v omezeném množství, protože diety s vysokým obsahem tuků mohou vést ke zvýšenému riziku cukrovky, srdečních chorob, rakoviny, metabolického syndromu a dalších (včetně úmrtí). Je také nezbytné poznamenat, že zatímco mnoho výrobních společností nabízí produkty s nízkým obsahem tuku, často nahrazují tuk velkým množstvím rafinovaných sacharidů, což zvyšuje riziko metabolických poruch. Některé produkty mohou také místo tuku přidávat cukry navíc.

Vědci zjistili, že strava bohatá na sacharidy a nízký obsah nenasycených tuků může negativně ovlivnit rizikové faktory lipoproteinů a zvýšit kardiovaskulární rizika. Nedávné studie u mužů uvádějí, že snížení celkového množství konzumovaného tuku na 27 % a příjmu nasycených mastných kyselin na 8 % energie, v tomto pořadí, může vést k podstatnému poklesu jak celkového, tak LDL cholesterolu. Při dodržování nízkotučné diety je životně důležité, abyste stále konzumovali nenasycené tuky, které vaše tělo potřebuje. Nenasycené tuky (polynenasycené a mononenasycené) se často nacházejí v olejích, ořeších, semenech a dokonce i v některých živočišných zdrojích. Protože tyto potraviny obvykle obsahují velké množství tuku, může být dobré promluvit si se svým lékařem o nejlepším způsobu, jak i při restriktivní dietě stále přijímat všechny živiny. Některé dobré potraviny pro nízkotučnou dietu zahrnují:

 • Zelenina
 • Ovoce
 • Celozrnné cereálie
 • Bílky
 • Kuřecí/krůtí prsa (bez kůže)
 • Fazole/hrách/čočka
 • Plody moře
 • Nízkotučné mléčné výrobky (pozor na vysoký obsah cukru)

Nízkosacharidové diety

Existují čtyři klasifikace diet na základě příjmu sacharidů:

Velmi nízkosacharidová dieta Méně než 10 % denního příjmu pochází ze sacharidů (20–50 g/den).
Nízkosacharidová dieta 10–25 % denního příjmu pochází ze sacharidů (méně než 130 g/den).
Středně sacharidová dieta Sacharidy tvoří 26–44 % denního příjmu.
Dieta s vysokým obsahem sacharidů Sacharidy tvoří více než 45 % denního příjmu.

Američané obvykle denně konzumují stravu s vysokým obsahem sacharidů, která se pohybuje od 45 do 65 % jejich denního příjmu , což překračuje limit s vysokým obsahem sacharidů podle stravovacích pokynů pro Američany.

Nízkosacharidové přístupy jsou oblíbené pro hubnutí. Hlavní myšlenkou je, že snížení inzulinu (hormonu, který spouští anabolický stav ukládání tuku) může zlepšit kardiometabolické funkce a vést ke snížení hmotnosti. Toho se obvykle dosáhne zvýšením příjmu tuků a bílkovin, aby se kompenzovalo snížení sacharidů a dodalo se tělu dostatek energie pro správné fungování. Potenciální přínosy tohoto přístupu pocházejí ze zvýšené sytosti a snížené rebound hypoglykémie spojené se zvýšeným příjmem tuků a bílkovin, což vede ke kalorickému deficitu.

Keto vs nízkosacharidová dieta

Z různých nízkosacharidových přístupů je ketogenní (keto) dieta jedním z nejoblíbenějších, ale přestože jsou neuvěřitelně podobné, mají své rozdíly. Nízkosacharidová dieta omezuje konzumované sacharidy, konkrétně jednoduché a rafinované sacharidy, které se obvykle vyskytují ve sladkých potravinách, těstovinách a chlebu.

Na druhou stranu, Keto dieta výrazně omezuje sacharidy na 20–50 gramů denně (považováno za velmi nízký obsah sacharidů), přičemž konzumujete velké množství tuků a bílkovin. To nutí tělo používat tuk uložený v tukové tkáni místo glukózy jako palivo k výrobě ketonů, čímž vzniká stav nutriční ketózy.

Některé výzkumy ukázaly, že nízkosacharidové diety vedly ke zlepšení zdravotních stavů, jako je cukrovka, syndrom polycystických vaječníků, akné, neurologická onemocnění a rakovina. Prokázali také zlepšení rizikových faktorů respiračních a kardiovaskulárních onemocnění. Další výzkumy poukazují na zvýšená zdravotní rizika. Epidemiologické studie a metaanalýzy ukázaly, že některé nízkosacharidové diety pod 40 % byly spojeny se zvýšeným rizikem úmrtnosti .

Seznam zdravých potravin s nízkým obsahem sacharidů zahrnuje:

 • Neškrobová zelenina
 • Plody moře
 • Maso
 • Drůbež
 • Vejce
 • Ořechy
 • Ovoce (vyhněte se ovoci s vysokým obsahem sacharidů)
 • Plnotučné mléčné výrobky

Nízkosacharidová vs. nízkotučná strava: co je lepší?

Každá dieta má negativní a pozitivní aspekty a na základě zdravotního stavu byste se měli rozhodnout, která dieta by pro vás mohla být nejlepší.

Nízkosacharidová dieta
 • Bylo prokázáno, že účinně zvládá diabetes 2. typu.
 • Snižuje hladinu cholesterolu a riziko srdečních chorob.
 • Snižuje hladinu triglyceridů.
 • Významnější vliv na metabolický syndrom.
 • Může pomoci při hubnutí.
 • Nízkotučná dieta
 • Smíšené údaje; nízkotučné diety zvrátily u myší diabetes 2. typu, ale keto může vést k inzulínové rezistenci.
 • Snižuje hladinu cholesterolu a riziko srdečních chorob.
 • Může snížit hladinu triglyceridů.
 • Zlepšuje metabolický syndrom.
 • Může vést k vyššímu úbytku hmotnosti.
 • Nejkontroverznějším důkazem je, zda nízkotučná dieta může zvrátit diabetes 2. typu nebo snížit hladinu inzulínu. Vědci z Duke University Medical Center studovali účinek na myši a zjistili, že mohou zvrátit diabetes 2. typu u myší jednoduše tím, že jim budou krmit velmi nízkotučnou stravou. Diety s extrémně nízkým obsahem tuku, jako je keto, však neumožňují tělu správně používat inzulín, což způsobuje kolísavou hladinu krevního cukru a vede k inzulínové rezistenci, což zvyšuje riziko diabetu 2. Naopak nízkosacharidová dieta může cukrovku 2. typu snadno zlepšit.

  Nízkosacharidové i nízkotučné diety mohou snížit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Pomáhají snižovat zánět a hromadění plaku v tepnách, což může vést ke zvýšenému riziku srdečního infarktu a mrtvice.

  Nízkosacharidová dieta je známá tím, že snižuje hladinu triglyceridů, protože vaše tělo využívá tuk jako energii, protože vaše hladiny glukózy a glykogenu jsou díky dietě sníženy.

  Nízkosacharidové i nízkotučné diety mohou pomoci zlepšit váš metabolický syndrom, ale nízkosacharidová dieta má významnější vliv na snížení prevalence metabolického syndromu.

  S každým gramem tuku obsahujícím 9 kalorií (ve srovnání s pouhými 4 kaloriemi u sacharidů) mnozí spekulují, že nízkotučná dieta povede k většímu úbytku hmotnosti. I když tomu tak někdy je, studie také ukázaly úspěšné výsledky po nízkosacharidové dietě, včetně vyšší ztráty tuku při dodržování této diety.

  Ať už se rozhodnete pro nízkosacharidovou nebo nízkotučnou dietu, obě jsou tělu prospěšné různými způsoby. Je však důležité si uvědomit, že při omezování byste to neměli přehánět. Vaše tělo stále potřebuje palivo, aby správně fungovalo, a vy budete muset doplnit některé živiny, které ztrácíte jinými potravinami. Přesto jsou obě diety skvělými strategiemi pro hubnutí a je nejlepší se jich držet, abyste viděli své nejúspěšnější výsledky.

  Všichni jsme opakovaně slyšeli, že klíčem k hubnutí a udržení zdravého životního stylu je vyvážená strava a pravidelný pohyb. Přesto se to snáze řekne, než udělá pro miliony jedinců, kteří se snaží zhubnout. Někdy potřebujeme vzpruhu, abychom nastartovali metabolismus a shodili prvních pár kilo. Na rozdíl od nekonečných léků na hubnutí, procedur a výstřelků rychlého řešení, výzkumníci vyvinuli lepší řešení, která pomohou jednotlivcům zhubnout.

  Klíčové věci:

  • Plenity je první nástroj pro regulaci hmotnosti schválený FDA, který využívá gelové částice a přirozené schopnosti těla podporovat pocit sytosti a plnosti.
  • 31 % dospělých je považováno za nadváhu s BMI 25 až 29,9 a 43 % dospělých, kteří jsou obézní, má BMI 30.
  • Na rozdíl od jiných alternativ hubnutí se mohou lidé s nižším BMI (od 25 let) kvalifikovat k užívání Plenty.

  Například Plenity, první nástroj pro regulaci hmotnosti schválený FDA, používá gelové částice, aby vás po dlouhou dobu po a mezi jídly cítil sytý. Plenity byla založena bioterapeutickou společností Gelesis, kde zakladatel a generální ředitel Yishai Zohar hledal řešení, jak pomoci americké epidemii obezity.

  "Pro mnoho lidí není chronické užívání drahých léků nebo uchýlení se k chirurgickému zákroku životaschopné možnosti,… Ve skutečnosti mnozí nemají nárok ani na tyto léčby, které jsou dostupné pouze těm s vyšším BMI."

  Yishai Zohar

  Výsledky National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) ukazují, že přibližně 74 % dospělých trpí nadváhou (ne-li obezitou) s BMI 25 nebo více. Plenity umožňuje spotřebitelům řídit svou váhu bezpečně a efektivně pro ty, kteří mají BMI začínající na BMI 25.

  Jak Plenty funguje?

  Tři tobolky Plenty se užívají perorálně 20 minut před jídlem s 16 uncí vody. Jak se kapsle v žaludku rozpadají, uvolňují tisíce gelovitých částic, které zabírají přibližně 25 % objemu vašeho žaludku. Gel se snoubí s přijatým jídlem a podporuje pocit sytosti a plnosti. Jakmile se gel dostane do tlustého střeva, je částečně štěpen enzymy a uvolňuje většinu vody. Plnost pak opouští tělo jako součást přirozeného trávicího procesu.

  Studie Gelesis Loss Of Weight (GLOW) společnosti Plenity zkoumala nástroj pro regulaci hmotnosti pomocí studie 436 dospělých s nadměrnou nadváhou nebo obezitou: 223, kteří dostávali Plenty, a 213, kteří dostávali placebo (s diabetem 2. typu nebo bez něj).

  Contents

  Comments are closed.